Můj čas v mé krásné chatičce La Casa De las Pericas je u konce…. Zítra vyrážím na dvoudenní výlet na sopku Accatenango a hned pak na další 2 dny na výlet na Májské pyramidy v Tikal. Čas tady v Guatemale utekl hrozně rychle. Vůbec nechápu, že jsem tu už skoro měsíc… Guatemala je opravdu fantastiická, hrozně specifická, barevná, rozporuplná, ale v každém případě jsem obzvláště rád, že jsem se rozhodl tady strávit nějaký čas. Je docela legrační kolik má člověk různých předsudků a různejch pitomostí v hlavě. Aspoň co se týče Guatemaly, tak já jich měl teda fakt mraky. Guatemala je opravdu krásná, podle mého názoru bezpečná země. Jediné kde to fakt bezpečné není je Guatemala Shity.

Je to tady zvláštní, na trhu si člověk nakoupí za pár korun, oběd třeba za 60Kč, ovoce, zelenina je skoro zadarmo. A je to nejchutnější zelenina a ovoce jaké jsem kdy jedl! Oni tady totiž všechno pěstují a všechno jim tady roste prakticky po celý rok. Nikde jsem nejedl tak úžasné manga, avokáda a hlavně teda ananas! Obrovskej ananas tady sice pravda stojí kolem 12Q tedy asi 36Kč, ale jako to je takovej ananas… Hůůů, kdo máte rádi ananas, resp. kdo ještě nevíte, že milujete ananas… Tak tady máte ideální možnost zjistit, že jo.. Že vaše nejvíc oblíbené ovoce je ananas 🙂 Dobře tak možná mango… Nebo snad jeden z asi 8mi druhů banánů?

Když byste si chtěli počíst tak pár informací o Antigue naleznete zde.  Ano Antigua je turistická, je to tak. Na můj vkus je moc turistická. Když nevíte co a jak tak je to tu drahé. Ale když víte, dá se tu fungovat za pár korun. Ale nejdůležitější věc je umět aspoň trochu Španělsky. Oni jsou jinak celkem mrchy a klidně vás třeba na trhu oberou. Já bych řekl, jen tak prostě z legrace. Pro ně je podle mě hrozná prča obrat gringa. Když s nima, ale můžete tak nějak hotentotsky, ale aspoň trochu mluvit, je to úplně o něčem jiném.

Koupíte zde ty nejkrásnější a nejbarevnější látky.Ty jejich barvy, modrá, červená, zelená, jsou tak zářivé. Používají krásné vzory. A mají tu na trzích úplně všechno. hlavní věc je smlouvat! A jako že smlouvat brutálně! Páč oni maj ty ceny fakt nastřelený jak blázni. A ještě jedna důležitá věc, nejsou otravní jako ty cikáni v maroku, egyptě a všude jinde v arabskej státech. Tady jsou ty lidi prostě cajk! Nejsou to a to se omlouvám, ale často na mě v egyptě, maroku působili tak nechutně úlisně a vlezle. To tady prostě není. Nikdo Vás netahá za ruku, nikdo Vás neopruzuje. Opravdu se tady dá dýchat.

Kafe je samozřejmě kapitola sama pro sebe…. Co jsem nevěděl je, že kafe se musí pěstovat ve stínu. Ideální plantáž je taková, kde jsou velké mangovníky nebo avokádovníky a ty stíní keříkům kafe.

Ceny:

Pivko v obchodě, kolem 5Q-10Q, v hospodě kolem 25Q což je jako sakra darda! Panák mezkalu kolem 30Q. Nejlepší jsou ty jejich smoothies… V kavárnách kolem 20-40Q, na trhu klidně za 5Q. Ale dejte si je kdekoliv a kdykoliv, páč jsou nejlepší!

Nemají tu pitnou vodu…. Ale skoro všude mají tzv. Ekofiltro. Takové nádoby, ve kterých je v podstatě velkej květináč, přes který se voda přefiltru a je to. Jen se prostě nesmí pít voda z vodovodu… Resp. nepřevařená.