Tak jsem přemýšlel, jak bych shrnul Samou. A upřímně, když se to tak vezme, je to vlastně hroznej kocourkov.

Je to demokratický stát, kde vládne posledních 20let stejný člověk, volby byly asi před měsícem a byl zvolen po 13nácté. V parlementu je 50lidí z toho 48 jich je z jedné strany. Před 5ti lety změnili stranu řízení z prava do leva. V podstatě asi pochopitelné rozhodnutí, ale třeba už zapomněli, že by to třeba mohlo dělat problém u autobusů. Minulý rok zavedli zimní a letní čas. Před cca 10ti lety začaly konečně svážet odpad, do té doby odpadky buď pálili, nebo sypali do moře. Všechno tady financují lidé ze zahraničí a ten kdo tady doopravdy vládne je církev. Samoánce v zahraničí to zvedá ze židle, páč posílají domů peníze rodinám a ty je vezmou a dají církvi. Takže z tohohle pohledu trochu středověk…

Ale jako pro úplně obyčejného, celkem nenáročného turistu je to opravdu ráj. Maj tu dobré pivo, trochu drahé na můj vkus. Úžasně čisté a teplé moře. Korály všude kolem, jen jsem šnorchloval ale přišlo mi to trochu jednotvárné. Celkem se tu dá dobře jíst, pokud člověk narazí na někoho, kdo ještě úplně nezblbnul a udělá mu čerstvou rybu s bramborou, tarem, BreadFruitem nebo s něčím podobným… Jenže oni tady skoro všichni totálně zmagořili, takže to není tak snadné. Většinou žerou obalovaná pečená kuřata s hranolkama a pijí kvanta Coca-Coly a ostatních sladkých sra…k. Výsledkem toho je, že je tak 85% populace dost hustě obézních. Jako takhle tlustý lidi jsem fakt ještě nikde neviděl. Do USA se dostanu později, tak to asi budu moci porovnat. Jejich národní sport je ragby, což je taky legrační páč v záplavě tlouštíků občas vykukují vytrénovaní borci.

Další trochu smutná věc, je že za posledních 200let vlády křesťanských bratrů, přišli o veškeré svoje tradice a o celou svou mytologii. A tu, jak jsem měl možnost si poslechnout, měli asi docela hustou. Různý démony, polobohy, modly u jezírek a skal atd… Je to hrozná škoda, už se z toho nezachovalo prakticky nic.

Takže Samoa boží J, nejlepší se vyvalovat někde ve Fale, koupat se, občas zajít na nějakou atrakci. Třeba Sliding Rock byly fakt boží. Ale jinak je to prostě válecí destinace. Pokud člověk není pokročilý surfař, tak se tady toho úplně moc dělat myslím nedá. Ale tohle úplně stačí!