Samoa se asi opravdu dá nazvat křesťanským tropickým rájem. Je tady asi 1 000 kostelů na 190 000 obyvatel….. Kostely jsou všude. Jsme tu zrovna v době Velikonoc. Všechno je zavřené, autobusy nejezdí a všichni jsou vyšňoření a jsou v kostele. Každopádně první pocit nezklamal a Samoa je opravdu krásná a lidé milí. Je tu čisto, pořádek a všechno je zelené. Kolem cest je tráva. Snad ani na golfových hřištích takovou trávu nemají. Jako sekačky tady fungují malá prasátka J. Prasátka jsou boží a je jich tu hrozně moc. Všude běhaj, žerou trávu a jsou strašně legrační. Musim najít chvilku a nafotit je.

Moře na Samoe má tuším celoročně teplotu kolem 30°C, takže koupání je prostě úža. Navíc celá Samoa je obklopena korálovým útesem, o který se lámou vlny. V praxi to vypadá tak, že cca 100m od pobřeží se zvedají vlny a rozbíjí se o útes. Kolem většiny pobřeží je tak moře krásně klidné. Navíc je plné korálů a ryb, ale rozmanitost by asi mohla být větší.

Asi jsme měli štěstí a první dvě noci trávíme u Suzan. Taková trochu korpulentní dáma. Konečně jako většina Samoanek. Ale je vzdělaná, chytrá a milá.. To už se o všech Samoáncích říci nedá. Mnoho let pracovala pro UN tak je radost si s ní povídat. Martina jí našla na AirBNB, zrovna ten den se tam zaregistrovala a nastavila tam špatné ceny… Takže platíme asi poloviční cenu než by si představovala, ale je v klidu nijak to neřeší, prý to změní až po nás. Přilétáme pozdě večer, batohy nemáme ale i tak je všechno prostě v klidu. Cestou z letiště kupujeme pivo Vailima Pure, fakt dobré pivo! Dáme pár skleniček a Suzan vymyslí, že nás druhý den proveze po ostrově.

Ráno vyrážíme na výlet, Suzan zabalí kvanta věcí. Půjčuje nám ručníky, šnorchly a brýle a už se jede. Napřed nakupujeme na místním poloprázdném tržišti nějaké místní dobroty. Pečené Taro, BredFruit a nějaké ryby v kokosáku. Pak listy Tara s kokosovým mlékem. Všechno je moc dobré!

Prozkoumáváme ostrov, kempíme ve Fale – taková otevřená chýška u moře. Půda tady patří rodinám. Rodina je tady mega důležitá, obrovsky velká a vlastní půdu, která se vlastně nedá nijak prodat. Proto tady nikde nejsou žádné hotelové komplexy. Všude jsou jen malé rodinami vlastněné Falas. Ve Falách se normálně spí, ale když vní chce být člověk přes den, musí zapaltit „vstupné“ většinou kolem 20WST… cca 180Kč. Ale i tak je to super. Nádherné pláže, palmy a nikde nikdo. Samoa je opravdu tropický ráj. Třetí den se přesouváme na druhý a trochu větší ostrov Savai.

Vzhledem k tomu, že další dva dny budou svátky a nebudou jezdit autobusy. Půjčujeme si auto. Toyota Nadia. Velké auto, ale stojí 150WST na den… ve třech se to dá. Auto si půjčujeme na tři dny. K večeru dojíždíme do Tanu Beach Falas a tady i zůstáváme. Je to tu totiž opravdu krásné. Ubytování s jídlem… snídaně, večeře a nějakej odpolední skoro oběd za 60WST na osobu. Za tu parádu to opravdu stojí. Spíme přímo na pláži v naší Fale. Je to neuvěřitelný zážitek. Druhý den objíždíme celý ostrov kolem do kola. Zjišťujeme, že se nám tohle místo líbí úplně nejvíce tak se sem vracíme a zůstáváme další dva dny. Tři dny se jen válet, šnorchlovat a jíst…. V tropickém ráji s vodou kolem 30°C, věřte mi nebo ne, dá se na to zvyknout J