Jedna z nejvyhlášenějších Great Walks na Novém Zélandu. Nejčastěji se chodí jednodenní varianta tzv. Tongariro Crossing. My jdeme celý okruh na 3 noci.

Nástup na Tongariro Circuit začíná ve Whakapapa village. Cesta na první chatu trvá cca 3h. Vyrážíme v 15h, kolem 18h jsme tam.

Cesta je vedena impozantní krajinou, které dominuje hora Osudu z Pána Prstenů. Je to krásnej pohled. Celej trek je nastavenej tak, že sopku celou obejdeme. Dá se ní i vylézt, ale nakonec od toho upouštíme. Fantastické je, že krajina je neuvěřitelně proměnlivá. Chvilku jdete pralesem, pak pouští, suťoviskem, nějakou travnatou savanou, pak zase pralesem. Fakt neuvěřitelný. Takovouhle rozmanitost jsem snad nikdy nezažil.

První noc spíme.u.krásné horské.chaty. Spím venku na verandě. Jsou krásně vidět hvězdy. Daleko na západě se majestátně tyčí další sopka mt. Taranaki.

Druhy den, jdeme asi nejkrásnější usek tzv. Tongariro Alpine Crossing. Je.to.dálnice. Prý jeden z nejvíce navštěvovaných jednodenních treků na světě. Věřím tomu je tu lidi jak….. Si domyslete. Proste mega hodně.

Je možné udělat par odboček. Jdeme jen na vrchol Tongariro. Celkem to stačí. I tak je to náročný den. Holky mají nove boty. Dělají se jim puchýře. Ale neremcají a jdou. Počasí je dobré, výhledy fantastické. Emerald Lakes jsou opravdu tak neuvěřitelně zbarvené jako na fotkách. Prostě opravdu krása. A stále člověk kouká na sopku. Krajina často připomene Pána Prstenu.

Martina by rada okruh zvládla rychleji, chtěla by ještě na sopku Taranaki. Moc se mi to nelibí, ale uznávám, že poslední dva dny se dají ujít za den. Při sestupu na druhé nocležiště potkáváme Tomáše, Čecha co.je.tu na.Working Hollidays a zrovna se rozhodl cestovat. Je to fajn typek, máme společnou cestu tak kecáme, prostě pohoda.

3tí den. Holky mají dost zrasené nohy. Pavlína neobuje pohorky, tak jde v sandálech. Naštěstí je to již sestupová cesta tak to jde. Martina pohorky sice obuje ale vypadá dost zkroušeně. Ale jsou to tvrdé holky. Neremcaj a jdou. Mam z nich radost. Kolem 12h dorážíme na chatu kde bysme měli spát. Do Whakapapa, kde máme auto, je to 5h. Martina si dává Ibalgin proti bolesti… nohy má fakt moc pěkný. Pomáhá to, tak valíme dál. Pořád kolem sopky. Mírně to klesá. Ale je vedro. Holky mají zničené nohy, ale kolem 18h jsme na parkáči u naší Sunny. Já si dávám ještě malou zacházku k vodopádu, ale jsem taky ucabrtanej. Neni to zadarmo.

Tongariro Northern Circuit, je krásný trek. Asi opravdu nemá smysl platit za 3tí chatu. V pohodě se to dá dojít. A lidi, než půjdete, rozchoďte si pohorky!

Tongariro Northern Circuit